Företagsbesök hos Westsvensk Industriproduktion AB

Fyra personer utanför en dörr till ett företag. Två män och två kvinnor, morgonsolen skiner.

Företagsbesök hos Westsvensk Industriproduktion AB. Från vänster: Julia Färjhage kommunalråd, Elisabeth Linderoth kommunchef, Lars Andersson och Håkan Jonasson, båda från Westsvensk Industriproduktion.

I Lödöse, precis vid Göta älv, ligger Westsvensk Industriproduktion AB, WSIP, ett företag som specialiserar sig på svets och smide.

WSIP utför även nyproduktion inom park- och anläggningssmide samt reparationer av grävmaskiner och hjullastare. Företaget står på många ben i sin verksamhet, vilket är en styrka. WSIP drivs av Lars Andersson.

2019 sålde Erik Svetsare verksamheten till nya ägare som döpte om företaget till Westsvensk Industriproduktion. 2022 klev Lars Andersson in som en fjärde delägare och sedan början av förra året äger Lars nu hela verksamheten.

Företaget har i dagsläget åtta anställda. De har varit försiktiga med att anställa dels på grund av pandemin för några år sedan, dels på grund av konjunkturen. Lars ser fram emot bättre räntor och elpriser, men oroar sig för den kompetens som försvinner vid pensionsavgångar.

— Här krävs det att medarbetare både ska kunna läsa ritningar, bereda material och svetsa. Som många andra företag oroar vi oss för hur vi ska hitta personal med rätt kompetens i framtiden, säger Lars Andersson.

Lanserat webbutik

Vid årsskiftet lanserade Westsvensk Industriproduktion AB en webbutik med krukor, eldstäder, bänkar och trädgårdsmöbler. För den som är nyfiken på att se exempel på produkterna i verkligheten – ta en titt på de nya stora blomlådorna som nyligen placerats ut i Lilla Edets centrum i samband med ombyggnationen. Likadana krukor kommer med tiden att pryda torget i Lödöse, som nu är under ombyggnation.

Läs mer om WSIP på företagets webbplats. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Att företag trivs i Lilla Edets kommun är viktigt

Därför verkar kommunen för ett så bra företagsklimat som möjligt, så att företag vill etablera sig i vår kommun och har goda förutsättningar att bedriva sin verksamhet och växa. För att förstå företagarnas villkor och vardag genomför politiker och tjänstepersoner därför besök ute hos företag.

Vill du ta emot företagsbesök?

Vill ditt företag också få en möjlighet att tala med kommunalråd och tjänstepersoner från kommunen under ett företagsbesök ute hos dig? Läs mer och anmäl intresse för att ta emot ett företagsbesök!

Publicerad:

Senast uppdaterad:

Kategori: Näringsliv och arbete

Kontakt

Senaste nyheterna

  • Gaveln på en vit byggnad. Svarta bokstäver, Kulturhuset Eden
  • Grafik med texten prao

  • Möjlighet att erbjuda prao-plats?

    I vår ska kommunens årskurs 8 ut på prao en vecka under vecka 20 och 21. Nu söker vi dig som arbetsgivare som kan tänka dig att ta emot en p...
  • Bild visar två händer som planterar en gul pensé.