Företag får broschyr om beredskap i början av året

Regeringen har gett Myndigheten för civilt försvar i uppdrag att skicka ut en beredskapsbroschyr som riktar sig till företag, likt broschyren ”Om krisen eller kriget kommer” som skickades ut till alla landets hushåll under 2024. Broschyren till företag skickas ut under början av året.
Näringslivet spelar en viktig roll i samhällets samlade förmåga att förebygga, motstå och hantera kriser, allvarliga störningar och ytterst krig. Om företag inte kan bedriva sin verksamhet stannar stora delar av Sverige.
– Näringslivet är integrerat i princip varenda samhällsprocess och samhällsviktig verksamhet på ett eller annat sätt. Därför är det också viktigt att vi går ut med information riktad direkt till företag om hur man bör tänka kring sin egen kontinuitetsplanering, säger Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar.
Ökad samverkan kring försörjningsberedskap
Det försämrade säkerhetsläget har lett till att totalförsvarets roll har byggts ut och det innebär också att näringslivets roll har setts över och förtydligats. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, som vid årsskiftet bytte namn till Myndigheten för civilt försvar, har gjort en satsning på att öka samverkan mellan myndigheter och näringslivet när det gäller försörjningsberedskap – planering för att bättre säkra tillgång på varor och tjänster.
I fredstid har näringslivet ett begränsat ansvar. Företag är skyldiga att delta i totalförsvarsplaneringen om en myndighet ber om det, men näringslivets roll regleras främst genom att enskilda företag ingår avtal med myndigheter och kommuner till exempel genom offentlig upphandling.
Publicerad:
Senast uppdaterad:
Kategori: Näringsliv och arbete
Kontakt
Senaste nyheterna
-
Skolskjutsar tisdag 13 januari - några sträckor kan inte trafikeras
På grund av begränsad framkomlighet med halt väglag har bussbolaget meddelat att skolbussarna idag på eftermiddagen tisdag 13 januari, inte ...
-
Se upp för istappar och snö på tak
I det rådande väderläget samlas istappar och snö på taken. Det kan innebära risk för både människor och egendom.
-
Digital föreläsning - Psykisk livräddning 28 januari
Om någon drabbas av hjärtstopp finns hjärt- och lungräddning, men hur gör vi för att hjälpa när någon mår psykiskt dåligt?