Uppdaterat 200616, kl. 21.30: Nu är vattnet tillbaka!
Uppdaterat 200616, kl. 16.00: Arbetet har dragit ut på tiden och vattnet beräknas vara tillbaka cirka kl. 20. Vattentankar finns uppställda på Klosterängens förskola och vårdcentralen.
-------------------------------------------
Tisdag 16 juni kl. 10-16 (cirka) kommer vattnet av stängas av på grund av underhållsarbete på vattenledningsnätet på Klosteräng i Lödöse. Vattnet släpps på igen så snart arbetet är utfört men kom ihåg att tappa upp vatten som du behöver under tiden det är avstängt. Arbetet kommer påverka följande område (inringat):
Arbetet avser utbyte av ventiler på vattenledningsnätet som läcker. Schaktarbetet kommer att påbörjas under måndagen och inkoppling av ventiler sker på tisdagen.
Om något oförutsett inträffar under arbetes gång kan det medföra att vattnet behöver vara avstängt längre än redan aviserad tid. Håll koll på uppdateringar i denna nyhetstext.
När arbetet är slutfört kan missfärgat vatten förekomma. Vattnet kan även se ”mjölkigt” ut, detta är små luftbubblor och det försvinner allt eftersom vattnet omsätts i ledningarna. Missfärgningarna är ofarliga, spola bara vatten i kranen tills det blir klart!
Har du frågor under arbetets gång är du välkommen att kontakta
Jonatan Holtz, 0520-65 98 06
Tom Hällsten, 0520-65 98 25
Toni Tuovinen, 0520-65 96 61
Besöksadress: Järnvägsgatan 12, Lilla Edet Postadress: 463 80 Lilla Edet
E-post: kommunen@lillaedet.se Telefon: 0520-65 95 00