Hela Göta älvdalen och Vänersborgsviken blir ett enda stort vattenskyddsområde från och med 1 juli i år. I mitten av maj tog länsstyrelsen i Västra Götaland beslutet.
Beslutet innebär att viss miljöfarlig verksamhet antingen behöver anmälas till respektive kommun eller få tillstånd av kommunen för att fortsätta. Beslutet gäller från och med 1 juli i år och gäller oavsett om det överklagas.
Ta del av beslutet på länsstyrelsens webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Arbetet med att skapa ett vattenskyddsområde utmed Göta älv har pågått sedan 2008 och är ett samarbete mellan länsstyrelsen i Västra Götalands län och kommunerna utmed älven; Vänersborg, Trollhättan, Lilla Edet, Ale, Kungälv och Göteborg och har drivits av Göteborgsregionen GR.
Läs allt om Göta älvdalens- och Vänersborgsvikens vattenskyddsområde på vår gemensamma informationssida www.gavso.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Där finns bland annat en detaljerad karta över området, vanliga frågor och svar, bakgrund och tekniskt underlag.
Besöksadress: Järnvägsgatan 12, Lilla Edet Postadress: 463 80 Lilla Edet
E-post: kommunen@lillaedet.se Telefon: 0520-65 95 00