Nästa års första kulturprogram klara – nu ett för vuxna och ett för barn och unga

Nu är nästa års första kulturprogram klara! En nyhet är att det från och med nu finns ett separat kulturprogram för vuxna och ett för barn och unga. Ta en kik och se vad som passar dig!
Programmet rymmer både välkända namn och älskade visor. Ett litet smakprov på programmet är bland annat Musikcafé Eden med Svenska Ballader med Liedström & Co, en varm och berättande konsert där visan får vila i eftertanke och rymd, samt The Golden Slumbers som ger en Beatleskonsert med historier. Vi gästas också av Alexandra Pascalidou, prisbelönt journalist, programledare, författare och dramatiker som ger föreläsningen ”Var är papporna?”
Under sportlovet kan du som är skolungdom också anmäla dig till workshop med artisten Mollgan, där du får lära dig skriva raptexter och modern poesi.
Mycket händer i Kulturhuset Eden, men en del aktiviteter sker även på andra platser i kommunen. Här finns något för alla!
Läs kulturprogrammet för vuxna som pdf pdf, 4.2 MB, öppnas i nytt fönster.
Läs kulturprogrammet för barn och unga som pdf pdf, 5.1 MB, öppnas i nytt fönster.
Tryckta program att hämta
Du är välkommen in att hämta dina tryckta exemplar av kulturprogrammen på biblioteket i Lilla Edet eller hos Medborgarservice i kommunhuset. I Lödöse finns kulturprogrammen på biblioteket i Lödöse museum.
Alla evenemang och eventuella tillägg och ändringar hittar du också som vanligt på lillaedet.se/evenemang Länk till annan webbplats.
Publicerad:
Senast uppdaterad:
Kategori: Uppleva och göra
Kontakt
Senaste nyheterna
-
Skolskjutsar tisdag 13 januari - några sträckor kan inte trafikeras
På grund av begränsad framkomlighet har bussbolaget meddelat att skolbussarna idag på eftermiddagen tisdag 13 januari, inte kommer att kunna...
-
Se upp för istappar och snö på tak
I det rådande väderläget samlas istappar och snö på taken. Det kan innebära risk för både människor och egendom.
-
Digital föreläsning - Psykisk livräddning 28 januari
Om någon drabbas av hjärtstopp finns hjärt- och lungräddning, men hur gör vi för att hjälpa när någon mår psykiskt dåligt?